Kā un kādu ergosomu izvēlēties?
To, ka ergosomas ir labas un veselībai nekaitīgas, bet ķengursomas tādas nav, kā arī, kā abas šīs somas atšķirt, mēs jau zinām. Šobrīd tirgū pieejami daudzi bērnu pārnēsāšanas risinājumi, taču, kā saprast, ka soma būs ērta, kā arī, kam jāpievērš uzmanība?
- Ergosomai nav jābūt biezai. Pārliecinieties, ka ergosoma ir izgatavota no 100 % kokvilnas bez jebkāda siltinājuma iekšpusē. Biezā somā bērnam, visticamāk, būs karsti, un viņš svīdīs. Dažu ražotāju somām uz muguras ir kabatiņa, kurā tiek paslēpta kapuce, kas padara ergosomas muguriņu vēl biezāku. Labāk ir izvēlēties ergosomu, kam kapuce sarullējas un fiksējas tādā veida, kas nepadara somas muguriņu biezāku, vai arī kapuci ir iespējams pilnībā nopogāt nost.
- Iespēja nēsāt somas lences gan paralēli, gan krusteniski. Soma, kurai lences var nēsāt gan paralēli, gan krusteniski, ļaus izvēlēties tieši jums ērtu somas nēsāšanas veidu. Mazuļi aug un ar katru dienu kļūst smagāki. Lenču krusteniskais izvietojums labāk sadala slodzi starp nēsātāja pleciem un muguru. Nēsājot lences krusteniski, fiksatori atrodas gar nēsātāja sāniem – tādu somu ir vieglāk uzlikt un noņemt bez palīdzības no malas. Paralēli novietotu lenču fiksatoram jāatrodas muguras vidū, nedaudz virs lāpstiņām. Kā likums, tādu somu māmiņām uzlikt un noņemt ir neērtāk. Tomēr viss ir ļoti individuāli, tādēļ, ja soma ļauj nēsāt lences abos veidos, tas ir neapšaubāms pluss.
- Garas somas lences. Iegādājoties somu, jāgādā, lai tās lietošana būtu vienādi ērta gan mammām, gan tētiem! Pārliecinieties, lai lenču garums būtu pietiekams tēta platajai mugurai. Nēsājot somu ar krusteniski izvietotām lencēm, liela priekšrocība būs tad, ja lenču krustošanās vietā atradīsies lences mīkstā daļa, nevis lenta. Tādas lences labāk sadalīs slodzi pa jūsu muguru un būs daudz ērtākas.
- Trīs bērna nēsāšanas pozīcijas. Izvēlieties ergosomu, kas ļauj nēsāt mazuli priekšā ar seju pret jums, uz sāna un muguras. Nedzenieties pēc pozīcijas “ar seju uz priekšu”, jo tā bērnam nav ergonomiska un potenciāli apdraud bērna veselību. Ergonomiska pozīcija ir tā pozīcija, kurā bērns aptver mammu ar plati paplestām kājiņām, piedevām mazuļa dibentiņam ir jāatrodas zemāk par ceļiem (M poza) un atslābinātai muguriņai jābūt viegli ieapaļai. Atrodoties somā ar seju uz priekšu, bērns nevar dabīgā veidā noapaļot muguru – šajā pozīcijā mazuļa mugura vienmēr ir taisna, tādejādi rodas spiediens uz mugurkaula lejasdaļu, kas vērā ņemami var ietekmēt bērna veselību un fizioloģisko attīstību.
- Labs dibena balsta piegriezums. Parasti ergosomu iegādājas kā palīgu līdz brīdim, kad bērns sāk patstāvīgi staigāt. Taču arī tad, kad mazulis staigā, gadās situācijas, kad soma var noderēt. Tādēļ, izvēloties somu mazuļa pārnēsāšanai, vēlams paredzēt iespēju izmantot ergosomu arī lielākam bērnam. Daudzas somas ļauj pārnēsāt mazuļus līdz 15-20 kg, taču ne katra no tām nodrošina ergonomisku un komfortablu bērna stāvokli, kad tā svars ir tuvu maksimāli pieļaujamajam. Pievērsiet uzmanību tam, cik labs ir bērna dibena balsta piegriezums, kā arī, cik dziļi mazulis sēž ergosomā. Kā likums, ergosomās, kurām nav izteikta vietas dibentiņam, tuvojoties gada vecumam, bērns sēdēs pozīcijā, kad viņa ceļi un dibens atradīsies vienā līmenī, kas nav fizioloģiski pareizi! Īpaši tāds novietojums nav pieļaujams bērniem, kuri vēl nemāk patstāvīgi sēdēt.