No kāda vecuma var sākt izmantot ergosomas?
17. februāris, 2019 pl. 10:00
Visās mūsu prezentācijās, kad mēs detalizēti demonstrējam mammām ergosomu iespējas, mums visu laiku uzdod vienus un tos pašus jautājumus:
- Kad var sākt sēdināt mazuli ergosomā?
- Kādā vecumā un pie kāda auguma vai svara mazuļa pārnēsāšanai būs ērti izmantot ergosomu?
Atbilde ir ļoti vienkārša – izmantojiet to vienmēr, kad tas ir racionāli, pie nosacījuma, ka jūsu mazajam “pasažierim” ir ērti, un viņš ir jau gana paaudzies, lai tiktu izmantota šāda iespēja.
Ergosomas – būtība slēpjas nosaukumā.
Ergosoma nav parasta auduma ietaise jaundzimušo pārnēsāšanai, kā tas ir ar visiem zināmo slingu, bet gan augsto tehnoloģiju izstrādājums, kam ir neskaitāmi patenti un kas ļauj ērti pārvietoties ar mazuli visdažādākajos apstākļos. Tieši tādēļ tās arī ir nosauktas par “ergonomiskajām somām” – tās ir maksimāli ērtas gan mazulim, gan māmiņai. Tomēr ir elementāras un dabiskas prasības, kas saistītas ar cilvēka ķermeņa fizioloģiju, ko nāksies ņemt vērā, izvēloties ergosomu, un vispār, lemjot par to, vai ir pienācis īstais brīdis atteikties no klasiskajiem ratiem par labu ergosomai.
Ergosoma - no kāda vecuma to ir droši izmantot?
Lielajam vairumam ergosomu, kas pieejamas mūsu tirgū, pirms to pielietošanas, ir jāņem vērā mazuļa augums (vēlams, sakot ar 60 cm) un svars (iesakām, sākot ar 7 kg).
Kaut gan ir arī izņēmumi. Piemēram, “TeddySling” jaunums no “Mini Lux” ergosomu sērijas, kas speciāli tika izstrādāts mazuļiem no divu mēnešu vecuma un četru kilogramu svara. “TeddySling” “Mini Lux” sērijas ergosomās mazuļus var pārnēsāt fizioloģiski pareizi un droši, sākot no divu mēnešu vecuma, līdz 1,5-2 gadiem. Šīs sērijas somu komplektā ietilpst mīksts rullītis, ko vēl dēvē arī par “slinga rullīti”, kā arī somas muguras daļa ir izgatavota no slinga šalles, savukārt sānu fiksatorus sāk izmantot tikai tad, kad mazulim ir izveidojies muguras izliekums.
Taču “TeddySling Mini Lux” drīzāk ir izņēmums no kopējās masas. Lielākā daļa ergosomu, tajā skaitā pasaulē slavenu zīmolu, neparedz pavisam mazu bērnu pārnēsāšanu un nemaz tam nav pielāgotas.
Tādēļ mēs tomēr ieteiktu sagaidīt to priekpilno brīdi, kad jūsu mazulis, guļot uz vēdera, iemācīsies pacelties uz rociņām. Tieši tad viņam veidojas un nostiprinās muguras izliekums, un bērnu droši var sēdināt ergosomā.
Un vēl, pirms izdarīt savu izvēli par labu kādai noteiktai ergosomai, mēs ieteiktu:
- pievērst uzmanību somas aizmugurējai daļai. Tai jābūt pietiekami platai un no mugurpuses jāaptver bērns līdz pat pleciem;
- sēdinot bērnu ergosomā, ievērot ērto M veida pozu ar seju pret mammas krūtīm un saliektām kājiņām;
- ja bērns patstāvīgi vēl nestaigā, sekot līdzi tam, lai somas mala vienmēr atrastos zem mazuļa ceļiem;
- pārlieku stingri nesavilkt stiprinājumus ne jostasvietā, ne sānu malās.
Vai bērnam ir jāmāk sēdēt?
Tas galīgi nav obligāti un ir pat lieki. Pietiek ar to, kā jau minējām, ka mazulis patstāvīgi ir sācis celt uz augšu galviņu, guļot uz vēdera. Lieta tāda, ka ergosoma un tās muguras daļa vienmērīgi sadala slodzi visā mazuļa mugurkaula garumā. Pareizi iesēdinot bērnu somā, ne uz vienu no mugurkaula daļām, ne atsevišķu skriemeli nav nekādas kompresijas vai jebkādas citas dinamiskas iedarbības.
Mammai ir jājūtas ērti
Mēs ieteiktu sākt ar pusstundu ilgām izmēģinājuma pastaigām. Pievērsiet uzmanību ne tikai bērna reakcijai un uzvedībai, uzmanīgi ieklausieties savās personīgajās izjūtās. Varbūt izjūtat spiedienu jostasvietā? Varbūt sajūtat muskuļu sāpes? Varbūt lences rīvē vai rodas problēmas ar līdzsvaru?
Tāpat kā slings, kvalitatīvu un uzticamu ergosomu bērna pārnēsāšanai vienmēr var racionāli pieregulēt. Jebkuru ergosomas modeli, ko piedāvājam, ir iespēja pielāgot jūsu figūrai, lai jums būtu ērti, un ar bērnu pavadītais laiks jums sagādātu tikai un vienīgi prieku.