Ja ārsts baidās "sēdēt slingā"
28. maijs, 2019 pl. 10:00
Līdz zināmam brīdim mums pat neienāca prātā, ka no atsevišķiem medicīnas darbiniekiem varam saņemt kaut kādus iebildumus saistībā ar fizioloģisko somu bērnu pārnēsāšanai izmantošanu, līdz saņēmām vēstuli no kādas jaunās māmiņas, kura bija iegādājusies vienu no pēdējiem zināma amerikāņu zīmola ergosomu modeļiem pastaigām ar savu gadu veco mazuli. Viņa lūdza mums padomu. Rakstīja, ka ārste – fizioterapeite, kura pastāvīgi viņu konsultē, ļoti negatīvi ir atsaukusies par jebkuru veidu, kurā bērns tiek pārnēsāts sēdus pozīcijā, un neieteica viņai izmantot ergosomu pastaigās ar meitiņu. Pateica, ka tas var izraisīt gūžu displāziju, pēcāk būšot nepieciešama rehabilitācija, locītavu un veselības kā tādas atjaunošana.
Jāatzīst, ka mēs zinājām – tāda attieksme pret fizioloģiskajām ergosomām speciālistiem bija pašā sākuma, tikko šāda veida somas parādījās, taču bijām pārliecināti, ka tas uz visiem laikiem ir palicis pagātnē.
Veicot īsu aptauju un šī iemesla dēļ patraucējot dažus no mūsu senākajiem klientiem, mēs noskaidrojām, ka arī šobrīd vērā ņemamai fizioterapeitu un masieru daļai ir spēcīgi iesakņojušies aizspriedumi pret jebkuru bērnu pārvietošanas veidu pastaigu laikā, izņemot ratiņus vai sliktākajā gadījumā, izmantojot auduma slingu.
Jautājuma vēsture
Godīgi sakot, šādi aizspriedumi ir radušies ne tāpat vien un ne uz “līdzenas vietas”. Vēl ilgi, pirms 2001. gadā izgudroja, bet 2003. gadā sāka sērijveidā ražot pirmo fizioloģisko somu, tirgū plašu popularitāti baudīja, tā saucamās “ķengursomas”.
Izgudrotas 60. gadu vidū, “ķengursomas” tika ražotas desmitgadēm. To dažādie modeļi atšķīrās vien ar nelielām modifikācijām, kas tā īsti neko neietekmēja un neizmainīja prototipa shēmā.
Tas būtu:
- mazulis vienmēr tika sēdināts vertikālā pozīcijā;
- bērna kājas nekas nebalstīja un tās brīvi nokarājās, koptēlā atgādinot burtu “A”;
- viss mazuļa svars balstījās uz vēl nenostiprinājušos mugurkaulu;
- “ķengursomā” mazuļa ķermenis balstījās tikai un vienīgi uz dibenu un kājstarpi.
No negatīvajiem aspektiem mēs šeit uzskaitījām vien četrus galvenos, kuros nekādi netiek ņemta vērā augoša organisma fizioloģija. Tikai ar vienu no šiem aspektiem jebkuram sevi cienošam fizioterapeitam būtu gana, lai uzstājīgi neieteiktu nesāt “ķengusomā” mazos ar ne līdz galam izveidojušos dabisku muguras izliekumu, nenostiprinātām gūžu locītavām un kopumā vāju balsta un kustību sistēmu. Bet te veseli četri aspekti – viens par otru nopietnāki!
Protams, kad 40 gadu ilgā laika posmā jebkura bērna pārnēsāšanai paredzēta sistēma, izņemot slingu, asociējas ar kaut ko, kas kaitē mazajam “ķengurēnam”, medicīniskajā sabiedrībā iesakņojas noteikts uztveres stereotips: slings un ratiņi ir labi, bet soma – slikti.
Mēs cenšamies - attieksme mainās
Mūsu darbā maz kas sagādā tādu baudu, kā mūsu izplatīto ergosomu iespēju un funkciju demonstrēšana profesionāliem masieriem, bērnu ārstiem un fizioterapeitiem, kuri strādā ar mazuļiem. Tevi pārņem patīkama sajūta, kad savām acīm vēro, kā skepsi un aizspriedumus nomaina pārsteigums un patiesa interese.
Ar īpašu izteiktu neticību tiek uztverts fakts, ka ergosomā mazulis vienmēr atrodas M-pozā, kas fizioloģiski ir pati drošākā no visām iespējamajām. Savukārt, kad neticīgie speciālisti, masieri un ārsti nonāk pie secinājuma, ka mūsu piedāvātajos “TeddySling” mazuļa kājiņas ir pareizi izvietotas un stabili atrodas tieši tajā pozīcijā, kurā ir viegli pamanīt un pat kupēt locītavu displāzijas pazīmes, mēs sadzirdam tikai un vienīgi pozitīvas atsauksmes.
Fizioterapeiti, kurus sīki un smalki esam iepazīstinājuši ar savām ergosomām, mūs pēcāk bieži iesaka saviem klientiem, ko mēs patiesi novērtējam.
Noslēgumā
Mēs šo visu publicējam, lai jūs saprastu vienu lietu: nevajag uzreiz krist izmisumā, ka jūsu ārsts negatīvi attiecas pret bērna nēsāšanu “uz sevis”. Visticamāk, viņš nav iedziļinājies atšķirībās starp labu fizioloģisko somu un visiem zināmo “ķengursomu”, kurā, ja arī sēdināt mazuli, tad tikai jau paaugušos un uz pavisam īsu brīdi.
Un vēl – diemžēl pieļaujam negatīvu kāda speciālista attieksmi arī pret slingu, kas ir absurds un var liecināt tikai par cilvēka aizspriedumainību un galēju konservatīvismu.
Gadās arī tā, taču esam pārliecināti, ka stereotipi un aizspriedumi nedrīkst jums traucēt pašiem lemt, kā labāk pārnēsāt savu mazuli, kā labāk ar viņu doties pastaigā. Svarīgi ir tikai tas, lai jūsu izvēle būtu mazulim pati optimālākā, drošākā un pozitīvas emocijas raisošākā.