Pozicijas ergosomā
7. jūnijs, 2019 pl. 12:51
Šodien pievērsīsimies tēmai – kā nesāt bērnu ergosomā. Jautājums ir vienkāršs, taču tieši te ļoti bieži tiek pieļautas kļūdas, zemapziņā uztverot fizioloģiski pielāgotās somas bērnu pārnēsāšanai kā kaut ko līdzīgu parastai mugursomai, kas pēdējos gados ir kļuvusi par ļoti izplatītu un modernu aksesuāru ikdienas apģērba papildināšanai. Nedrīkst aizmirst, ka ergosomā jūs nepārnēsājat mantas, bet gan mazuli, kura vecums un attīstības līmenis arī ir tie, kas nosaka, kā varat atļauties izmantot šo bērnu pārnēsāšanas sistēmu.
Tātad ir vien četras pozīcijas, kurās iespējams pārnēsāt bērnu:
- Priekšā ar seju pret mammu;
- Priekšā ar seju pret “pasauli”;
- Uz sāna;
- Uz muguras.
Turklāt pirmās divas pozīcijas ir dažādi vienas kopīgas nēsāšanas shēmas varianti, kad mazulis atrodas priekšā.
Seja pret seju
Galvenais, kas ir jāatceras: ja jūsu mazulis pats vēl nesēž, tad optimālākā un drošākā bērna atrašanās vieta ir priekšā ar seju pret seju pareizā M pozā un ar minimālu slodzi uz mugurkaulu un gūžas locītavām. Turklāt šāds stāvoklis ir racionālākais pašiem mazākajiem, savukārt jums tas ir nesalīdzināmi vieglāk, nekā, kad dodaties pastaigā, stumjot bērnu ratiņos. Jūs visu laiku varat kontrolēt mazuļa stāvokli, pašsajūtu, uzvedību, kā arī sekot līdzi tā elpošanai. Jums būs viegli iedot knupīti gadījumā, ja mazulim tas izkritis, noslaucīt viņa mutīti un nomierināt. Ja vēl barojat mazuli ar krūti, tad bez aizķeršanās varēsiet to izdarīt, ja mazulis somā atradīsies ar seju pret jums. Neaizmirstiet, ka šādi mazulis jūs redz un jūt, kas sniedz viņam pastiprinātu drošības sajūtu, un tas ir ārkārtīgi nozīmīga vēl nenobriedušajai nervu sistēmai.
Ar seju uz priekšu
Vairums pediatru un psihologu šādu bērna novietojumu neuzskata par diez ko labu risinājumu.
Ir tādas pārnēsāšanas somas, kas ļauj pagriezt bērnu ar seju prom no sevis uz pavisam neilgu laiku, un arī tikai tad, ja mazulis jau ir paaudzies. Saskaņā ar lietošanas instrukciju, šādā pozīcijā bērns nedrīkst atrasties ilgāk par 10 minūtēm. Un atkal jau – pavisam maziem knīpām pozīcija “ar seju pret pasauli” ir vienkārši nepieļaujama, jo nav iespējams nodrošināt M pozu un pasargāt mugurkaulu no potenciāli traumatiskas slodzes. To neaizmirst ieteikt arī pediatri. Savukārt psihologi atgādina, ka katrs bērns uz apkārtējo telpu reaģē individuāli. Un, ja vienam mazulim interese par nezināmo pārspēj dabas doto piesardzību, tad cits var pārbīties un sākt raudāt, ja tiks pavērsts prom no mammas.
Uz muguras
Šajā gadījumā darbojas tas pats princips, kas ar parastu tūristu mugursomu. Iesākām izmēģināt šo variantu, ja mazulis jau ir vecāks par 7-8 mēnešiem, vai vēl labāk, kad ir sasniedzis gada vecumu un spēj bez apkārtējo palīdzības pats iesēsties somā. Šajā vecumā bērns jau var būt psiholoģiski gatavs atrasties “uz muguras”, jo pamazām sāk apzināties, ka mamma nav vienkārši balss, seja un rokas, bet gan kas ievērojami vairāk. Ap gadu vecam mazulim vairs nevajadzētu bīties no tā, ka pārvietojoties, ir redzamas daudzas un dažādas nezināmas lietas. Ja arī kas liks sabīties, vienmēr var piespiesties, paslēpties un nomierināties aiz jūsu muguras. Stāvoklis, kad mazulis ir jums aiz muguras, lieliski noder ilgām pastaigām, izbraukumiem ārpus pilsētas un aktīvās atpūtas maršrutiem, kas paredz lielu attālumu mērošanu. Taču nezaudējiet modrību, ja jūsu mazulis ir emocionāls un var rasties nepieciešamība viņu nemitīgi pieskatīt. Ja ergosoma ir uzlikta uz muguras, jums būs grūti ātri noreaģēt.
Uz sāna jeb gurna
Pavisam maziem bērniem šis variants nederēs, taču tas var būt ērts mazuļiem, kas jau ir paaugušies - ir vecāki par sešiem mēnešiem un paši prot turēt galviņu. Atrodoties mammai pie sāna, knīpa nezaudē taktilo saikni ar mammu, kā tas ir arī pozīcijā “ar seju pret seju”, taču šajā gadījumā mazulis var vērot apkārtējo pasauli un visu, kas tajā notiek. Ergosomas nēsāšanu uz gurna praktizē salīdzinoši neliels skaits to lietotāju, taču velti, jo arī šādā veidā ir visnotaļ interesanti pastaigāties ar bērnu. Pamēģiniet!
Noslēgumā
Praktizējiet un eksperimentējiet. Neesiet konservatīvi, taču arī neaizmirstiet, ka jebkurā ergosomas izmantošanas variantā ērti ir jābūt ne vien bērnam, bet arī jums. Pastaigas ar mazuli ergosomā var kļūt ne tikai par alternatīvu pastaigām ar bērnu ratiņiem, bet arī par atsevišķu baudu, kas sniedz jūru pozitīvu mirkļu jums abiem.