Ergosoma, slings, M-poza un gūžas locītavu displāzija
15. maijs, 2019 pl. 10:30
Kad tirgū parādījās jaunie slavenā zīmola “Ergobaby 360” modeļi, kuru reklāma it kā vēsta par iespēju nēsāt bērnu ar muguru pret mammu, mums jau atkal bieži sāka uzdot jautājumus par to, kas tad ir fizioloģiski pareiza mazuļa nēsāšana ergosomā, un līdz kādai robežai no tās ir iespējamas atkāpes?
Izteikšu mūsu viedokli, kuram piekritīs jebkurš labs, praktizējošs bērnu fizioterapeits – šādu atkāpju nav, ja vien vēlaties ievērot bērnam maksimāli komfortablus, kā arī balsta un kustības sistēmas veidošanās procesam nepieciešamos nosacījumus. Vēl jo vairāk nav pieļaujami nekādi eksperimenti tajā gadījumā, ja mazulim ir novērojama tendence uz displāziju, vai arī tā jau ir diagnosticēta.
Bērna stāvoklim mazuļiem domātajā pārnēsāšanas sistēmā, slingā vai ergosomā jābūt optimālam jeb, kā mēs bieži sakām, ideālā variantā bērnam jāatrodas M-pozā, nevis jābūt “iekārtam” kaut kādā “ķengursomai” līdzīgā ietaisē.
Kas ir gūžas locītavu displāzija?
Iztēlojieties mazuļa kājiņas vietā, kur beidzas gurni un sākas dupsis. Šajās vietās divas gurnu (viena labajā, viena kreisajā pusē) kaulu galviņas ievietojas locītavā jeb, kā tos dēvē medicīnā – locītaviedobumos. Precīzs galviņu ievietojums, to atrašanās tonusā, stingra, taču kustīga fiksācija locītaviedobumos garantēti izslēdz vairumu iespējamo problēmu, kas saistītas ar augoša cilvēka kustību aktivitāti. Nepareizs ievietojums un nedroša fiksācija prasa tūlītēju nepieciešamo darbību veikšanu, lai situāciju vērstu par labu.
Šī arī ir gūžas locītavu displāzija. Ja šo problēmu nerisina, tā pāraug hroniskā izmežģījumā, un nav garantijas, ka pat ar ķirurģiskas iejaukšanās palīdzību būs iespējams labot izteiktu klibumu vai artrozi.
Slimības cēloņi
Tie var būt vairāki. Pār vienu no tiem mums nav teikšanas, un tā ir ģenētiskā pārmantojamība. No otra varētu izvairīties, taču diemžēl nav sanācis, un tā ir dzemdību trauma jeb bojājumi, kas radušies dzemdību laikā. Savukārt trešais var negatīvi ietekmēt gandrīz ik dienu, turklāt to nevērības dēļ rada un padziļina paši vecāki. Te mēs runājam par mazuļa kājiņu nostiprināšanu nedabīgās pozās, par viņa ietīšanu, it kā bērns būtu lellīte, par mazā pārnēsāšanu tajā pašā “ķengursomā” un tamlīdzīgo izstrādājumos, par jebkuru veidu, kurā bērns tiek fiksēts nefizioloģiskās un nepārdomātās pozās.
Vecāku rokām radītās problēmas rezultātā mēs sastopamies ar locītavu asimetriju, nepareizu mugurkaula izliekumu un daudz ko citu.
Un šī ir tā vieta un brīdis, kad atgādināsim par M-pozu, par kuru jau tik daudz ir runāts, taču uzskatām, ka nebūs lieki atkārtot par to arī šoreiz. Ne jau tāpat vien un bez iemesla mēs pakļaujam kritikai visus tos bērna sēdināšanas veidus, arī ergosomās un citās bērnu pārnēsāšanas ietaisēs, kas neatbilst šim drošajam un fizioloģiski pareizajam risinājumam.
M-poza pret displāziju
Un te mēs atgriežamies pie slingiem, pareizas mazuļa nēsāšanas ergosomās (ar seju pret māmiņu), kad kājiņas akurāti it kā apķer mammu no abām pusēm, dupsis nolaists uz leju, uz mugurkaulu netiek izdarīts nekāds spiediens, savukārt viss bērna svars droši izlīdzinās zem viņa celīšiem.
Tieši tādā stāvoklī gūžu kaulu galviņa ideāli pareizi iegulstas locītaviedobumos un nedod displāzijai iespēju attīstīties. Savukārt gadījumā, ja mazulim šī kaite jau ir diagnosticēta, M-poza dabiskā miera stāvoklī ļauj vērst par labu draudošo vai jau esošu problēmu, jo augošā organismā aug arī kauli un locītavas, turpinot savu attīstību.
Noslēgumā
Gadās, kad ar mums strīdas un cenšas pierādīt, ka mēs radām sarežģījumus uz līdzenas vietas, ka kaut kādos apstākļos ir pieļaujami neakcentēt kaut kādas ideālās pozas, kuras mazulis ieņem, kad atrodas pārnēsāšanai paredzētajās ietaisēs. Ka ir jāņem vērā vecāku vēlmes, mūsdienu tendences un pat mode. Ko gan uz to var atbildēt…
Āfrikas un Āzijas valstīs, kaut vai tajā pašā Ķīnā tāda problēma kā gūžas locītavu displāzija praktiski nav sastopama. Un tas tādēļ, ka tradicionāli tur bērnus pārnēsā tādā veidā, ko mēs, eiropieši, dēvējam par “M-pozu” – ar seju pret sevi, tuvu mammas ķermenim, bez spiediena uz mugurkaulu, kad mazuļa kājiņas faktiski visas dienas garumā no abām pusēm aptver mammu un atrodas ideālā stāvoklī, kas nodrošina pareizu un veselīgu locītavu attīstību.
Tur neprāto par “ķengursomu” modi un nelasa apšaubāmas “inovatīvu” superzīmolu ergosomu reklāmas.
Domāju, arī mums Eiropā šajā ziņā būtu jāseko viņu piemēram!