“M-poza” – kāpēc tā ir tik svarīga?
10. marts, 2019 pl. 10:00
Lūgumu izskaidrot, kas ir “M-poza”, mēs diezgan bieži dzirdam no jaunajām māmiņām, kuras vēlas izmēģināt kaut ko citu, nevis klasiskos bērnu ratiņus, taču tajā pašā laikā par šo tēmu viņas internetā atrod ļoti atšķirīgu, pretrunīgu un ne vienmēr loģisku informāciju.
Šoreiz nerunāsim par nosacījumiem gadījumos, kuros optimālais risinājums ir pāriešana uz slingu vai varbūt pat ergosomas iegādi. Mēs ne reizi vien jau esam par to rakstījuši mūsu mājaslapā, kurā bez grūtībām ir iespējams atrast detalizētu rakstu par šo tēmu. Šajā rakstā mēs vien īsi un saprotamā valodā izskaidrosim, kāpēc ir tik svarīgi, lai bērns, kad tiek pārnēsāts sēdus pozīcijā, ieņemtu tieši “M-pozu”.
Kā ir pareizi…
Šis vienīgās pareizās sēdināšanas pozas būtību izsaka tās nosaukums – tā vizuāli atgādina M burtu. Tas ir, bērns atrodas pozā, kas atgādina sēdošu vardulēnu – kājiņas apvij māmiņas augumu, bet dibentiņš ir vērsts uz leju.
Šajā gadījumā ir ļoti būtiski, ka precīzi šādā pozā galvenā atbalsta līnija atrodas zem mazuļa celīšiem. Atlikusī pavisam nelielā svara daļa tiek vienmērīgi sadalīta visa mugurkaula garumā, neradot spiedienu ne uz vienu no tā daļām, ne skriemeli, ne disku.
Kā nav pareizi…
Ir divi tipiski nepareizi varianti, ja runa ir par mazuļa sēdināšanu bērnu pārnēsāšanai domātajos izstrādājumos. Un atkal jau tie abi ir saistīti ar svara līdzsvaru starp ceļiem un mugurkaulu.
Pirmais variants jeb “vienkārši nav pareizi”, ir tad, kad dibens un ceļi atrodas vienā līmenī. Gluži kā pieaugušais sēdētu uz krēsla. Šajā gadījumā puse mazuļa ķermeņa svara spiež uz mugurkaulu, kas nepavisam nav nostiprinājies un viegli pakļaujas deformācijām.
Otrs variants jeb “nekādā gadījumā nav pieļaujams” ir tad, kad ceļi atrodas zemāk par dupsi un mazulis pilnībā sēž uz dibena. Rezultātā gandrīz 100% visa svara saņem mugurkauls visā tā garumā. Patiesībā tas ir ļoti smagi. Pamēģiniet paši. Tūlīt pat paņemiet no grāmatu plaukta čupiņu grāmatu un uzlieciet uz krēsla, uz kura sēžat, kamēr šo lasāt. Pēc tam apsēdieties uz tām tā, lai kājas neskartos pie zemes. Cik ilgi jūs tā izturēsiet? Jau pēc 10 minūtēm jūs izjutīsies izteiktu diskomfortu arī tad, ja jums ir vesela un spēcīga mugura. Bet kā ir bērnam? Viņš nespēj pateikt un paskaidrot, vienīgi sākt raudāt. Bērnam paveiksies, ja vecāki sapratīs, kāpēc mazulis mirkst asarās, atrodoties pārnēsāšanas somā. Taču ja nē? Ja viņš tā tiks pārnēsāts mēnesi vai pat ilgāk?
Jūs jautāsiet: “Kā tad “ķengursoma”?”
Patiešām tā arī ir, parastā ķengursomā mazuļa kājeles nokarājas virzienā uz leju, svars balstās uz dibenu. Taču kurš ir tas, kurš jums iegalvojis, ka tajā var pārnēsāt jebkura vecuma mazuli jebkuru laika periodu? Protams, ir jauki un mīlīgi, kad jūsu mazulītis sēž kā tāds miniatūrs izpletņlēcējs, taču muguriņai, kas vēl nav nostiprinājusies, šāda ilgstoša sēdēšana ķengursomas “pakārtajā stāvoklī” ir ļoti traumējoša. Un tas attiecas ne tikai uz muguriņu. Mazuļa gurnu locītavas ir ļoti elastīgas un viegli traumējamas. Ja, sēžot “M-pozā”, mazuļa kājiņām ir atbalsts, atrodoties paplestā, drošā stāvoklī, savukārt gurnu daļa vispār ideālā, tad ķengursomā kājiņas kūļājas zem sava svara, kas var novest pie izmežģījuma vai locītavu displāzijas.
Runājot par ekonomiju…
Pieņemsim aksiomu, ka ne viena mamma vai tētis nevēl savam bērnam ļaunu, un, ja arī kaut ko dara nepareizi, tad tikai un vienīgi nezināšanas pēc. Tādēļ mēs šeit loģiski mēģinājām izskaidrot, kas tad ir šī slavenā “M-poza”, un kāpēc tā ir saprātīga.
Un ir jāatceras, ka, apsēdināt bērnu “M-pozā”, var tikai tad, ja soma to pieļauj. Jūs varat izvēlēties jebkuru atbildīgu ražotāju – “Manduka”, “TeddySling” vai “MB design” – tas ir gaumes jautājums, taču skaidrs ir viens, oriģinālajā somā bērna novietojums būs fizioloģiski pareizs, kas ir galvenais.
Savukārt lētā pakaļdarinājumā, kas iegādāts lētas reklāmas rezultātā, nav zināms, vai vispār tas izdosies, kā arī, kādas sekas tas atstās uz mazuļa turpmāko attīstību.
Ar to gribam pateikt tikai vienu – ir reizes, kad taupība var dārgi maksāt. Īpaši, ja tas attiecas uz mazuļiem domātām precēm.