Slings vai ergosoma – kas labāks pastaigām?
21. marts, 2019 pl. 10:00
Patiesībā salīdzināt šos divus izstrādājumus ir absolūti nepareizi. Slings, lai kāds tas būtu, ir kaut kas viens. Savukārt fizioloģiski pielāgota soma – pavisam kas cits. Savi plusi un mīnusi ir gan vienam, gan otram no šiem bērnu pārnēsāšanas izstrādājumiem. Ja tie ir kvalitatīvi un nav kāda zīmola pakaļdarinājumi, tos vieno ērtība un komforts, ko, pareizi tos pielietojot un nēsājot, mazulis izjutīs, tajā atrodoties. Tāpat arī ir vēl viena kopīga funkcionāla iezīme – pēc mazuļa piedzimšanas tie dāvā māmiņai tādu kustību brīvību, kādu nespēj sniegt klasiskie bērnu ratiņi.
Vai izvēle ir tik ļoti atkarīga no vecuma?
Slinga šalli ar vai bez gredzeniem var izmantot jau no mazuļa piedzimšanas brīža, to mūsdienās laikam zina vai ikkatra māmiņa. Tiek uzskatīts, ka par ergosomas iegādi jāsāk domāt vien tad, kad jūsu mazuļa garums ir sasniedzis vismaz 60 cm, bet svars 7 kg. Vai vēl labāk, kad ķipars, guļot uz punča, ir iemācījies patstāvīgi pacelt galviņu.
Visā visumā tā ir diezgan pareiza pieeja, jo absolūti lielākā daļa ergosomu nav pielāgotas pavisam mazu bērnu pārnēsāšanai, taču vecākiem par prieku ir arī izņēmumi, kas īpaši veidoti tā, lai komfortabli gan bērnam, gan vecākiem pārnēsātu mazuļus, kas sasnieguši divu mēnešu vecumu un četrus kilogramus svara.
Zīmols “TeddySling” piedāvā ļoti interesantu kolekciju, kas saucas “Mini Lux”, un savā būtībā ir īpaši izstrādātas ergosomas fizioloģiski pareizai mazuļa pārnēsāšanai, sākot no divu mēnešu vecuma, līdz pat 1,5-2 gadiem. Šīs somas komplektā ir mīksts rullītis jeb “slinga rullītis”, savukārt somas muguras daļa ir izgatavota no slinga šalles, bet sānu fiksatorus sāk izmantot tikai tad, kad mazulim ir izveidojies un nostiprinājies muguras izliekums.
Vai arvien drīkst doties pastaigās, izmantojot slingu?
Protams, drīkst! No auduma izgatavotais slings arvien ir universāls, un to ir iespējams pielāgot gandrīz jebkuram bērna augumam vai svaram. Jautājums ir tikai viens – vai mazajam cilvēkam divu trīs gadu vecumā būs ērti sēdēt uz mīksta auduma ar plašu atbalsta virsmu? Ergosomai ir “nopietnāka” konstrukcija ar konkrētām, iepriekš noteiktām formām. Tā jau sākotnēji piedāvā vairāk iespēju proporcionālai mazuļa, kurš nu jau ir paaudzies, svara sadalei, ko nevar attiecināt uz parastu mīksta materiāla izstrādājumu.
Tāpat arī nebūtu taisnīgi nepadomāt par mammu, kas visu šo smagumu nes uz sava auguma. Mazulim pieņemoties svarā, ar katru mēnesi viņas mugura, pleci un jostasvieta ir pakļauta arvien pieaugošai svara slodzei. Esam pārliecināti, ka tad, kad mazais “pasažieris” jau ir gana apvēlies, fiziski vieglāk viņu ir pārnēsāt ergosomā. Jūs taču piekritīsiet, ka pastaiga nav pārāk patīkama un ir pat bīstama, ja mamma nemitīgi novērš uzmanību no mazuļa, lai cīnītos ar sāpēm mugurā.
Un vēl, kad mazulis vēl ir pavisam knīpa, tad slinga uzsiešanas un noņemšanas procedūra, ja esat piešāvies un pieradis pie tās, ir diezgan viegli realizējama. Bet kā ir, ja knīpa vairs nav pavisam mazs? Vai arī teiksim tieši – ir paliels? Ja nu to visu nākas darīt ne pārāk piemērotos apstākļos – transportā, ejot pa ceļu, veikalā, vai arī, kad ārā lietus gāž kā no spaiņiem?
Ergosoma ir gatavs risinājums, kas katru reizi nav jāpielāgo no jauna. Un tā ir viena no šo somu lielākajām priekšrocībām.
Vai klasiskie bērnu ratiņi paliek pagātnē?
Protams, ka tas tā nav. Vienkārši, kad nēsājat mazuli uz sevis, nevis vedat to ratiņos, jūs kā uz burvja mājienu atbrīvojaties no daudziem nepatīkamiem ierobežojumiem:
- Jūs kopā ar savu ķiparu varat ieskriet darbā, ja esat profesionāli aktīva un bērna piedzimšana jūsu gadījumā nenozīmē karjeras beigas;
- Jūs varat apmeklēt jebkuru iestādi, poliklīniku, tirdzniecības centru, izmantot jebkuru liftu vai nokāpt pa jebkurām kāpnēm, nedomājot par to, kur uz to laiku novietosiet ratiņus;
- Jūs kopā ar mazuli varat doties uz jūru, mežu, pastaigāties pa parkiem vai aizbraukt ar draugiem zaļumos, nemeklējot un nedomājot, kurš varēs aizvest ratiņus vai, kur tos pēc tam likt;
- Jūs mierīgu prātu varat doties ciemos, pasēdēt kafejnīcā, apmeklēt muzeju vai par kino, ja jūsu mazulim ir ciešs miedziņš, un viņš netraucēs apkārtējiem.
Runājot par bērna miegu.
Gan slings, gan ergosoma dāvā jums lielisku iespēju ilgāk pabūt ar mazuli svaigā gaisā. Jūs bez problēmām varat atrast, kur patverties gadījumā, ja sākas lietus, vai arī “izskriet uz stundiņu” neplānotā pastaigā, ja mākoņi pašķiras un sāk spīdēt silta saulīte.
Jau pieaugušajiem kārtīga pastaiga svaigā gaisā nodrošina veselīgu miegu, kur nu vēl mazulim. Un vēl – atšķirībā no parastiem bērnu ratiņiem, šajā gadījumā bērniņš jums ir tik tuvu, cik vien iespējams. Guļošais mazulis jūs ne vien redz, bet arī jūt, ir tiešā saskarē ar jums. Viņš jūtas mierīgs un drošībā, nekas nestājas ceļā bērnam svarīgākajām izjūtām, kas pārņem jebkuru mazuli, kuru ieaijā mīlošās māmiņas rokas.