Vai sēdināt bērnu ergosomā ar skatu “uz pasauli”?
27. marts, 2019 pl. 10:00
Viens no lielākajiem maldiem, ar kuriem nākas saskarties, strādājot par “TeddySling” un “MB Design” pārstāvjiem Latvijā, ir nesatricināmā dažu pircēju pārliecība, ka nēsāt bērnu ar seju prom no sevis, ir absolūti nekaitīgi. Un nevis pagriezt atsevišķos gadījumos, lai atrisinātu īslaicīgu uzdevumu vai paveiktu noteiktu darbību, piemēram, vasarīgas pastaigas laikā pabarot mazuli ar jogurtu vai parādīt kādu zvēriņu, pastaigājoties pa zoodārzu, bet gan nēsāt tā bērnu visu laiku.
Patiesībā šis ir ļoti nopietns un principiāli svarīgs jautājums, ko ar klusēšanu atrisināt nav iespējams. Uzskatām, ka tas ir jāpasaka tieši: lai pārnēsātu mazuli fizioloģiski pareizi, bērnam atrodieties ar muguru pret jums, neviena ergosoma nav piemērota un nevar būt piemērota.
Lai kā visdažādākie ražotāji censtos izpatikt klientu vēlmēm, taču pāri tam stāv maza bērna ķermeņa dabiskās īpašības, ko nav iespējams mainīt ne ar kādiem jauninājumiem, patentiem un brīnumainām konstrukcijām.
Precīzi tāpat ideāli nav piemērots ne slinga šalle, ne slings ar gredzeniem, ne mai-slings, ne fast-slings, ne… Mēs vēl varētu pieminēt “hipseat” bērnu pārnēsāšanas ietaisi, kā arī citus līdzīgus produktus, kuru ir liels vairums, un kuriem līdz fizioloģiski pareizai mazuļa pozai ir, kā līdz mēnesim, taču nav ko lieki tērēt ne savu, ne jūsu laiku.
Fizioloģiski pareizi veidota soma un tās darbības principi.
Tas attiecas ne tikai uz ergosomām, bet arī uz slingiem. Sēdinot tajos mazu bērnu, ir precīzi jāievēro viņa fiziskās drošības tehnika. Tas būtu:
- Muguriņa ieapaļa, kas tai ir dabisks un optimāls stāvoklis, jo mugurkauls vēl līdz galam nav attīstījies;
- Iespējami minimāla svara slodze uz mugurkaulu;
- Kājiņas akurāti ieplestas un atrodas ideālā stāvoklī vēl nenobriedušām gurnu locītavām;
- Iztēlojieties, cik mazulim ir ērti atrasties ar sejiņu pret mammu: muguriņa ieapaļa, galviņa viegli pieglausta, dibentiņš lejā, viss svars kompensējas zem celīšiem, kājiņas nedaudz paplestas un aptver mammu.
Tagad iedomājieties šo pašu bērniņu stāvoklī ar seju prom no mammas. Kas no tā sanāk?
- Mugura absolūti taisna (visu slodzi saņem mugurkauls);
- Kājas atrodas brīvākā pozīcijā vai arī tiek nospiestas (svara vai spiedošā slodze);
- Galva ir diezgan brīva savās kustībās (slodze uz sprandu).
Vai ir saprātīgi mazuli tā pārnēsāt visu laiku? Ir acīmredzami, ka ne.
Tad kāpēc tā nēsā?
Pirmkārt, pieaugušajiem ir raksturīgi projicēt uz bērnu savus personīgos iespaidus un bērnības atmiņas. Teiksim, jums vienmēr ir bijis interesanti sēdēt trolejbusā pie loga, un nu jūs no sirds esat pārliecināti, ka mazulim noteikti patiks sēdēt pārnēsāšanas somā ar seju uz āru. Bet tas, ka jums tad bija seši gadi, taču jūsu mazulim ir vien 1,5 gadiņš, kaut kā ir paslīdējis jums garām. Un vēl… Tas, ka pret ārpasauli pagriezts mazulis pēkšņi ir sācis raudzīties apkārt, acis iepletis, drīzāk nav ieinteresētības vai ziņkārības pazīme, bet gan šoka simptoms. Tikko viņš ir atradies taktili - emocionālā kontaktā ar mammu, kad pēkšņi šī saikne ir zudusi. Pēkšņs stress, negaidītas histērijas lēkmes vai nemierīgs miedziņš – nemeklējiet slēptus iemeslus, tas viss var būt sekas pēc neapdomāta mēģinājuma parādīt “cik apkārt viss ir interesanti”.
Otrkārt, bērna fizisko īpatnību, organisma “smalko” vietu, kas būtu maksimāli jāsaudzē, līdz tās spēs funkcionēt bez papildu atbalsta, neizprašanas dēļ. Daba ir gudra. Tā visu ir iekārtojusi tā, ka visam ir savs laiks. Jo, piemēram, mazs bērns taču galviņu uzreiz augšā neceļ. Viņš to dara tikai tad, kad viņa mugurkaula kakla daļa spēs noturēt šādu smagumu. Tāpat ir arī ar visu pārējo. Galvenais noteikums – nevajag steigties.
Treškārt, nekorektas un sagrozītas reklāmas dēļ. Piemēram, daudzi ir pārliecināti, ka “Ergobaby 360” dāvā iespēju visu laiku nēsāt mazuli ar seju prom no sevis, caur to neapdraudot mazo ķiparu. Ļaudis par to ir pārliecināti, jo ir redzējuši reklāmu. Patiesībā tā nemaz nav. Vecāki vienkārši neizpēta reklāmā pausto informāciju līdz galam, kur atrodams ražotājkompānijas brīdinājums par to, ka šādā stāvoklī bērnu var pārnēsāt ne ilgāk par 10-15 minūtēm.
Skaidrs, ka sava daļa vainas par šādu bērnu pārnēsāšanas tendenci ir jāuzņemas “ErgoBaby”, kurš, būdams pasaulē zināms zīmols, ir uzņēmies grēku spert soli pretī patērētāju vēlmēm. Mūsu skatījumā tas bija kļūdains lēmums. Bērnam fizioloģiski droša pārnēsāšanas veida pozā ar seju prom no mammas nav un nevar būt. Bērna ķermeņa uzbūves un attīstības īpatnības ir tādas, kādas tā ir, un labām, fizioloģiski pareizām somām ir jāpakārtojas tieši šīm prasībām, nevis modei, iegribām un pircēju pieprasījumam.
Nobeigumā.
Tātad mēs ceram, ka esam spējuši vispārējos vilcienos paskaidrot jums, kādēļ nav vērts pat izskatīt iespēju pagriezt bērnu ergosomā ar skatu prom no sevis. Te gan jāsaka, ja būsiet apņēmības pilni to izdarīt, noteikti atradīsies kāds, kurš jums šādu iespēju piedāvās. Tomēr nedariet to. Nedaudz pagaidiet. Kad kājiņas un muguriņa nostiprināsies, mazuli vienkārši var iesēdināt “hipseat” sēdeklītī, ja vien tas nav uz visu dienu… Pienāks laiks, un varēsiet darīt daudz ko no tā, ko šobrīd nevajag darīt.
Un visbeidzot… Turēt mazuli ergosomā vai slingā, kad viņš ieņem klasisku stāvokli, māmiņai ir daudz vieglāk, jo ir mazāka slodze uz mugurkaulu, ķipara svars tiek vienmērīgāk sadalīts. Jo, ja māmiņai sāks sāpēt mugura, ģimenē nevienam no tā labāk nekļūs.