Cik ilgi bērnu drīkst nēsāt ergosomā?
1. aprīlis, 2019 pl. 10:05
Lai atbildētu uz šo jautājumu, jāņem vērā, ka procesā piedalās divas puses:
- Jūs – mamma - uz jums ir uzģērbta ergosoma.
- Jūsu mazulis - viņš tajā sēž.
Un jautājums – cik ilgstošu laika periodu var nēsāt bērnu ergosomā vai slingā? – vienlaikus skar jūs abus.
Mazulis
Viņam, kā reiz tā sēdēt ir ērti. Viņam gan slingā, gan ergosomā, atrodoties M-pozā, ir ideāli ērti gan emocionāli, gan no bērnu ķermeņa fizioloģijas viedokļa.
Emocionāli – viņš atrodas maksimāli tuvu jums, var jums pieskarties. Kad jūs viņu nēsājat, viņš faktiski jūs apskauj. Mazulim tas patīk, kaut arī viņš nespēj izteikt savu patiku ar vārdiem, ja ir pārāk mazs.
Fizioloģiski – tieši M-pozā, ko paredz laba ergosoma, ideāli noņem slodzi no mugurkaula, maigi fiksē gūžas locītavas tām iespējami drošākajā stāvoklī.
Savukārt pēc būtības - ja jūs pajautāsiet mazulim, vai viņš grib, lai šāda nēsāšana turpinātos, nav garantijas, ka atbildē izdzirdēsiet – Vienmēr, mammu!
Mamma
Šajā gadījumā viss ir atkarīgs no jūsu fiziskās izturības, mazuļa svara un ergosomas tehniskās konstrukcijas kvalitātes kopumā.
Ar izturību viss ir vienkārši: ja jums nesagādā grūtības veikt ikdienišķu pārvietošanos ar kājām un parastu saimniecisko slodzi, piemēram, kaut vai atnest no lielveikala mājās iepirkumu maisiņus, tad arī pastaiga ar bērnu, kurš ieveidots ergosomā, nesagādās jums nekādas problēmas.
Par konstrukciju… Īsta (tāda, kas nav viltojums) un pareizi piemeklēta ergosoma nespiež, nevelk, tās lences ir platas un viegli regulējamas, daļa bērna svara no pleciem tiek pārnesta un jostasvietu, kur svars faktiski “pazūd”. Un atkal jau - tas ir tikai tajā gadījumā, ja runa ir par patentētu izstrādājumu, nevis lētu nezināmas izcelsmes ietaisi bērnu pārnēsāšanai.
Kas attiecas uz mazuļa svaru – protams, jo mazulis lielāks un smagāks, jo grūtāk būs. No tā nav iespējams izvairīties, šaubu nav. Tomēr… Tajā laika posmā, kamēr būsiet nēsājusi mazuli slingā vai fizioloģiskajā ergosomā, jūs tik ļoti pieradīsiet pie slodzes, kas palielinās pakāpeniski, ka faktiski to vairs nemanīsiet. Jums tas būs pārsteigums, taču tādā negaidītā veidā jūs kļūsiet ievērojami sportiskāka, mērķtiecīgi nenodarbojoties ar sportu. Šī, starp citu, ir visiem sportistiem zināmā pozitīvā rezultāta īpašība, kas panākama ar pakāpenisku slodzes palielināšanu treniņu laikā.
Cik reižu dienā mazuli var sēdināt ergosomā?
Mūsu atbilde ir sekojoša: tik reižu un uz tik ilgu laiku, kamēr tas sagādā patīkamus mirkļus abām pusēm un ir praktiski saprātīgi. Kaut uz 15 minūtēm, kaut uz stundu, kaut uz sešām… Sāciet ar to, ka pakāpeniski pieradiniet mazuli pie tāda viņa pārnēsāšanas veida gadījumā, ja viņam arvien ratiņi ir ierastāki. Sākumā sēdiniet uz īsu brīdi, pastaigājieties, pakāpeniski palielinot ārā pavadīto laiku.
Neuzstādiet sev nekādus laika rāmjus, piemēram, ka jums obligāti pēc stundas vai pusotras bērns ir jāpārliek ratiņos. Ja mazulis nav jābaro, viņš guļ, bet jums nav smagi, nekas traks… Tehniski šis bērnu pārnēsāšanas veids tādēļ arī tika radīts, lai to izmantotu mierīgi un droši, sniedzot racionālu pārvietošanās iespēju un abpusēju baudu.
Un noslēgumā…
Neaizmirstiet, cilvēks ne tādēļ ir nācis pasaulē un aug, lai visu bērnību nosēdētu rāmi, apķēris mammu. Tam ir fiziski jāattīstās, jāmācās kustēties, jānostiprinās, jāsāk rāpot, apvelties, pastāvīgi sēdēt un galu galā staigāt. Kad nav nekādu citu svarīgu apstākļu (gaida ratiņi, jādodas mājās, jāmaina autiņbiksītes, jāēd utt.), aktivitāte ir galvenais, kamdēļ mazulim reizi stundā vai pusotrā nāks par labu pamest ideālo stāvokli un nodoties fiziskajai attīstībai, izkustoties. Protams, tas tad, ja mazulis neguļ. Tāpat arī neviena mamma nevar 24 stundas diennaktī staigāt apkārt ar uz sevis uzģērbtu ergosomu. Arī mammai ir savas darīšanas. Tādēļ iegādājieties sev kvalitatīvu fizioloģisko ergosomu, izmantojiet to pareizi, pieradiniet pie tās mazuli, mācieties to nesāt un… Izmantojiet to ar baudu, pastaigājieties ar mazuli tik ilgi, cik vēlaties, vai arī, cik nepieciešams. Lieku reizi neielieciet savu dzīvi kaut kādos rāmjos - to jau tāpat ir gana.