Kāda ergosoma ir labāka?
Ergosomas izvēle – pirmā un pati atbildīgākā darbība, ko jūs veicat, kad tomēr nolemjat izmēģināt kaut ko atšķirīgu no ratiņiem un klasiskā slinga.Šajā rakstā mēs nevērtēsim populāros bērnu pārnēsāšanas somu zīmolus, neuzskaitīsim dažādu ražotāju modeļus un nesalīdzināsim to īpašības. Neskatoties uz to, ka jau daudzus gadus strādājam šajā jomā un nepaguruši pētām visus jauninājumus, tāda pieeja būtu pārāk subjektīva. Tomēr mēs uzskatām par pareizu pastāstīt, kādas ergosomu īpašības un parametri ir ļoti svarīgi, vai vismaz ļoti vēlami, neatkarīgi no tā, kāda ražotāja un kādu modeli jūs iegādājaties. Bieži gadās, kad pirms ergosomas iegādes to nav iespējams piemērīt un izpētīt, kā to lietot, kā arī izmēģināt, cik ērta konkrētā soma ir tieši jums. Tādēļ pamata elementu, kuriem ir jāpievērš uzmanība, zināšana un izpratne var jums lieti noderēt, iegādājoties ergosomu.
Kā izvēlēties ergosomu
Izlasiet un iegaumējiet. Lietas, kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties ergosomu.
- Izpētiet audumu īpašības. Iegādājoties ergosomu parastā veikalā, pārbaudiet auduma kvalitāti un blīvumu kaut vai ar tausti. Izpētiet visas šuves un stiprinājumus. Centieties izvēlēties modeļus, kuros pēc iespējas tiek izmantoti dabīgi, “elpojoši” materiāli.
- Ir svarīgi, lai mazulis somā nesvīstu, tādēļ vēlams iegādāties plānu ergosomu bez jebkādiem siltināšanas elementiem. Apģērbt mazuli atbilstoši laikapstākļiem jūs varēsiet paši, savukārt pielāgot jau sākotnēji nosiltinātu izstrādājumu visiem laikapstākļiem, kad nav pārāk auksts, būs krietni sarežģītāk.
- Ergosomas uzlikšanai ir jābūt vieglai, savukārt visiem stiprinājumiem un lencēm ir kārtīgi jāfiksē ergosoma uz jūsu ķermeņa. Tādēļ mēs ieteiktu palasīt atsauksmes par noskatīto modeli vecāku forumos, sameklēt un noskatīties video par konkrēto izstrādājumu. Iegādājoties kaut ko tiešsaistē, vienmēr ir vērtīgi ieklausīties citu viedokļos un ņemt vērā viņu pieredzi.
- Pozitīvi, ja lences ir platas un tās iespējams novietot ne tikai paralēli vienu otrai, bet arī krusteniski. Saliktas krusteniski, lences ievērojami vienmērīgāk sadalīs slodzi pa visu muguru, kas nav mazsvarīgi, ja bērns vairs nav pavisam mazs un viegls.
- Muguras daļai ir jānodrošina drošs atbalsts, taču tajā pašā laikā jābūt gana mīkstai, lai nekādā gadījumā neapgrūtinātu un neradītu diskomfortu mazuļa muguriņai.
- Obligāts nosacījums – labi pielāgota dibena daļa, kas apvienojumā ar platu muguras daļu ļaus apsēdināt mazuli fizioloģiski pareizajā M pozā, kurā tiek balstīti bērna celīši, kājiņas ir droši paplestas, mugura un gūžas locītavas tiek pasargātas no nevēlamas slodzes.
- Nenāktu par ļaunu, ja modelis, ko iegādāsieties, būtu aprīkots ar kapuci. Vēl labāk, ja tā neatrastos speciālā kabatā, kā tas ir daudzām šāda tipa somām, bet gan salikts veidotu rullīti. Pat akurāta kapuces ievietošana kabatā rada papildu kārtu somas muguriņā, attiecīgi arī papildus nosiltina to, savukārt neakurāti salikta kapuce neizbēgami kļūs par diskomforta cēloni. Nav slikts variants, kad kapuce ir nopogājama. Te gan jāsaka, ka tajā ir viens trūkums – to var aizmirst mājās un attapties vien tad, kad kapuce steidzami nepieciešama.
- Kabatas, kas nebūt nav mazsvarīgi. Lieliski, ja muguras daļā esošās kabatas ir nevis iešūtas iekšā, bet it kā uzšūtas pa virsu. Šāda kabata ir ērta lietošanā, ievietojot tajā visādus noderīgus niekus, turklāt kabatas saturs nekādā veidā nesagādās mazulim neērtības.
- Būs gan lietderīgi, gan patīkami, ja jūs izvēlēsieties izstrādājumu, kam papildu aprīkojumā ir visādi nelieli, taču ļoti noderīgi sīkumi. Piemēram, mīksti rullīši, ko palikt zem celīšiem, lai mazulim būtu ērtāk sēdēt, vai gredzeni, pie kuriem var piestiprināt rotaļlietas un tml.
Un noslēgumā
Obligāti izpētiet visu dokumentāciju, kas attiecas uz ergosomu, ko esat nolēmuši iegādāties. Īpaši pievērsiet uzmanību tam, kādam vecumam un svaram tā paredzēta, kādā diapazonā un cik ilgi to var lietot, kādus ierobežojumus ražotājs ir paredzējis konkrētajam modelim, kā arī kādas lietošanas rekomendācijas tiek sniegtas. Atcerieties, ka nesteidzīga un metodiska pieeja ļaus jums izvairīties no tā neveiksmīgā pirkuma, kura izvēli steigā pēcāk nākas nožēlot. Ja ir vēl kādi jautājumi vai neskaidrības, rakstiet un zvaniet mums. Pacentīsimies tikt skaidrībā ar konkrēto gadījumu.
Rati vai ergosomas?
- Absolūta drošība – materiālos, konstrukcijā, tehniskajos risinājumos un izgatavošanas kvalitātē.
- Psiholoģiskais komforts, lietojot konkrēto produktu. Turklāt negatīvas emocijas nedrīkst rasties ne vien no mazuļa puses, bet arī no vecāku.
Bērnu rati
- Tie ir ietilpīgi un uzņems savās skavās mazuli arī tad, ja omīte to ir saģērbusi kā ekspedīcijai uz ziemeļpolu - kombinezonos, šallēs, cepurēs… Ratos nekad nemēdz būt par maz vietas.
- Gada siltajos mēnešos tajos var gulēt uz balkona vai arī pagalmā, kamēr mamma sēž blakus uz soliņa un lasa grāmatu. Tie nav jānes, tos var vienkārši stumt. Jūs taču piekritīsiet, ka tas ir pozitīvi.
- Gandrīz visiem ratiem lejā ir tīkliņš iepirkumiem, kā arī soma, kurā var salikt rotaļlietas, maiņas drēbītes un citus noderīgus niekus.
- Vecmāmiņām un vectētiņiem ļoti patīk bērnu ratiņi. Un, ja vēlaties viņu acīs izskatīties tradicionāli, un tas jūs ne pārāk apgrūtina, iegādājieties skaistus un ērtus ratus, lai viņi ar prieku varētu vest pastaigā jūsu mazuli – vienkāršs un reāls veids, kā iepriecināt jaunizceptos vecvecākus. Vai arī jūs tomēr plānojat ietērpt omīti ergosomā?
Ergosomas
- Jums ir brīvas rokas, kas visu laiku nav aizņemtas ne ar bērnu, ne ratiņu stumšanu, un tas ir milzu pluss;
- Jūs ar bērnu esat mobili, ceļojot jebkādā veidā – ar vilcienu, lidmašīnu, auto vai autobusu. Jums nav jādomā par papildus bagāžas vietu, kā arī to, kur ratus likt pēc tam, kur tos glabāt un kā nosargāt;
- Jūs aizmirsts par to, kas ir ratu nešana vai ripināšana augšup vai lejup pa kāpnēm, kad lifts nedarbojas vai arī vienkārši nav pieejams;
- Nu jūs varat neatteikt draugiem un draudzenēm, kuri vēlēsies papļāpāt ar jums kafejnīcā pie tasītes kafijas. Ja mazulis ir jums līdzi ergosomā, tas nesagādā nekādas grūtības;
- Jūs viegli un bez raizēm divatā ar mazuli varat izstaigāt jebkuru tirdzniecības centru, aiziet uz koncertu, ieskriet poliklīnikā vai pabraukt dažas pieturas sabiedriskajā transportā;
- Tiek atrisināta “opītē” problēma. Īpaši, ja mazulis sēž ar seju pret jums un visu laiku sajūt jūs sev līdzās;
- Ja mazulis ir pavisam mazs, tad viņu būs viegli pabarot gan pārvietojoties tepat, gan atrodoties ceļojumā;
- Pastaiga ar sunīti, ja jums tāds ir, kļūs par regulāru patīkamu baudījumu jums visiem trim;
- Došanās uz mežu sēņot, pastaiga pa pludmali, ieiešana bibliotēkā pēc grāmatas vai neatliekams darba apmeklējums – tas viss jums ir pa spēkam!
- Jebkuras kvalitatīvas ergosomas, vai tas būtu mūsu TeddySling, vai arī kāda cita fizioloģiski pareizi pielāgota pārnēsāšanas ietaise, padarīs jūsu dzīvi komfortablāku, brīvāku un piesātinātāku.
Pozicijas ergosomā
- Priekšā ar seju pret mammu;
- Priekšā ar seju pret “pasauli”;
- Uz sāna;
- Uz muguras.
Seja pret seju
Ar seju uz priekšu
Uz muguras
Uz sāna jeb gurna
Noslēgumā
Ja ārsts baidās "sēdēt slingā"
Jautājuma vēsture
- mazulis vienmēr tika sēdināts vertikālā pozīcijā;
- bērna kājas nekas nebalstīja un tās brīvi nokarājās, koptēlā atgādinot burtu “A”;
- viss mazuļa svars balstījās uz vēl nenostiprinājušos mugurkaulu;
- “ķengursomā” mazuļa ķermenis balstījās tikai un vienīgi uz dibenu un kājstarpi.
Mēs cenšamies - attieksme mainās
Noslēgumā
Ergosoma, slings, M-poza un gūžas locītavu displāzija
Kas ir gūžas locītavu displāzija?
Slimības cēloņi
M-poza pret displāziju
Noslēgumā
Raudāšana bez iemesla
- ceļot ar bērniem nedrīkst;
- bērns, neesot ratiņos, raud.
Kāpēc lai mazulis raudātu?
- grib ēst;
- karsti vai auksti;
- mazuli nomoka gāzes, kolikas vai arī vienkārši sasāpējies puncis;
- mazulis nespēj aizmigt;
- spraucas pirmie zobiņi.
Maģija slēpjas mammas tuvumā
Ergosomās un slingos mazuļi nekad neraud?
Stāsta nobeigumā
Cik ilgi bērnu drīkst nēsāt ergosomā?
- Jūs – mamma - uz jums ir uzģērbta ergosoma.
- Jūsu mazulis - viņš tajā sēž.
Mazulis
Mamma
Cik reižu dienā mazuli var sēdināt ergosomā?
Un noslēgumā…
Vai sēdināt bērnu ergosomā ar skatu “uz pasauli”?
Fizioloģiski pareizi veidota soma un tās darbības principi.
- Muguriņa ieapaļa, kas tai ir dabisks un optimāls stāvoklis, jo mugurkauls vēl līdz galam nav attīstījies;
- Iespējami minimāla svara slodze uz mugurkaulu;
- Kājiņas akurāti ieplestas un atrodas ideālā stāvoklī vēl nenobriedušām gurnu locītavām;
- Iztēlojieties, cik mazulim ir ērti atrasties ar sejiņu pret mammu: muguriņa ieapaļa, galviņa viegli pieglausta, dibentiņš lejā, viss svars kompensējas zem celīšiem, kājiņas nedaudz paplestas un aptver mammu.
- Mugura absolūti taisna (visu slodzi saņem mugurkauls);
- Kājas atrodas brīvākā pozīcijā vai arī tiek nospiestas (svara vai spiedošā slodze);
- Galva ir diezgan brīva savās kustībās (slodze uz sprandu).
Tad kāpēc tā nēsā?
Nobeigumā.
Slings vai ergosoma – kas labāks pastaigām?
Vai izvēle ir tik ļoti atkarīga no vecuma?
Vai arvien drīkst doties pastaigās, izmantojot slingu?
Vai klasiskie bērnu ratiņi paliek pagātnē?
- Jūs kopā ar savu ķiparu varat ieskriet darbā, ja esat profesionāli aktīva un bērna piedzimšana jūsu gadījumā nenozīmē karjeras beigas;
- Jūs varat apmeklēt jebkuru iestādi, poliklīniku, tirdzniecības centru, izmantot jebkuru liftu vai nokāpt pa jebkurām kāpnēm, nedomājot par to, kur uz to laiku novietosiet ratiņus;
- Jūs kopā ar mazuli varat doties uz jūru, mežu, pastaigāties pa parkiem vai aizbraukt ar draugiem zaļumos, nemeklējot un nedomājot, kurš varēs aizvest ratiņus vai, kur tos pēc tam likt;
- Jūs mierīgu prātu varat doties ciemos, pasēdēt kafejnīcā, apmeklēt muzeju vai par kino, ja jūsu mazulim ir ciešs miedziņš, un viņš netraucēs apkārtējiem.
Runājot par bērna miegu.
“M-poza” – kāpēc tā ir tik svarīga?
Kā ir pareizi…
Kā nav pareizi…
Jūs jautāsiet: “Kā tad “ķengursoma”?”
Runājot par ekonomiju…
Ergosomu viltošana. Otrā daļa.
Ar ko viltojums var būt bīstams?
- sīkas, fiziskas traumas, kas radušās zemas kvalitātes šuvuma, furnitūras un kopējās komplektācijas rezultātā;
- izsitumi uz mazuļa ādas, nieze, ādas apsārtums un kairinājums;
- nopietnas dermatoloģiskas saslimšanas zemas kvalitātes materiālu un izmantoto krāsvielu dēļ;
- elpošanas ceļu saslimšanas, kas radušās pakāpeniskas ķimikāliju izgarojumu, ko var saturēt lētu ergosomu izgatavošanā izmantotie materiāli, ieelpošanas dēļ;
- problēmas ar mugurkaulu gadījumā, ja viltojums pēc pāris nedēļu (vai mēnešu) lietošanas sašķiebsies, un bērns, sēžot somā, neatradīsies drošajā M pozā.
Kā pašu spēkiem noteikt pakaļdarinājumu?
- Noskaidrojiet oriģinālā izstrādājuma izmērus. Pakaļdarinājums var būt nedaudz mazāks. Tas var attiekties uz lenču platumu un garumu, uz mugurējās daļas platumu un ne tik izteiktu piegriezumu dibena daļā. Viltojumu ražotāji visiem iespējamajiem veidiem cenšas ietaupīt uz materiāliem, caur ko bieži sevi nodod.
- Izvērtējiet materiāla kvalitāti gan pēc izskata, gan uz tausti. Kārtīgi apskatiet furnitūru – cik ļoti tā līdzinās rūpnieciski izgatavotai? Vai plastmasas detaļas ir precīzas, vai tādas varētu būt izgatavota īstā rūpnīcā?
- Aplūkojiet visas šuves – vai viss ir profesionāli piešūts, vai vīles ir gludas, vai no visām malām nerēgojas diegi? Pārbaudiet, vai stiprinājumi un furnitūra kopumā ir kārtīgi piešūti.
- Novērtējiet ergosomu no attāluma – vai izstrādājums šķiet akurāts? Vai tas nav izteikti sašķiebies? Vai visi tās elementi un furnitūra ir izvietota simetriski?
- Izpētiet etiķeti un iepakojumu. Cik kvalitatīva ir attēla un teksta uzdruka? Vai nav gramatisku kļūdu? Paši ciniskākie viltojumi nodod sevi, kā reiz, ar lētu iepakojumu un neprofesionālu, neprecīzu apdruku.
Daži padomi tēmas noslēgumā.
Ergosomu viltošana. Pirmā daļa.
Kur viltojumi ir pieejami?
Ar ko viltojums var izrādīties sliktāks?
Kā var nonākt saskarē ar viltojumu?
Kad bērns nevēlas gulēt ratos…
Viņam vienkārši nepatīk ratu kulba
- mazulis aug un viņam ir interesanti vērot apkārtni, taču pāri kulbas malām tas nav diez ko iespējams;
- viņu instinktīvi satrauc slēgta vai no visām pusēm aizēnota telpa;
- jūs stumjat ratus no aizmugures, kur mazulis jūs neredz, nedzird un nesajūt, un tas viņu satrauc;
- pastaigu ratiem ir slikta amortizācija, tie ir cieti vai arī nepietiekami ērti.
Kā risināt šo situāciju
- ielieciet ratos viņa mīļoto mantiņu tā, lai viņš to spētu aizsniegt;
- piestipriniet pie kulbas malas kaut ko spilgtu, interesantu un uzmanību piesaistošu;
- pieradiniet bērnu pie atrašanās ratu kulbā, esot mājās, parotaļājieties ar mazuli, kamēr viņš ir ratos;
- dodoties pastaigā, paņemiet līdzi kaut ko garšīgu.
Ar ratiem nesaistīts, taču labs risinājums
Ergonomiskā soma jeb patiess komforts
- jums nevajadzēs satraukties par pie mājas atstātajiem guļam vai sēžamratiem;
- jums vairs nebūs nevienam jālūdz palīdzība, lai iekļūtu sabiedriskajā transportā;
- no šī brīža ieiešana liftā jums nesagādās ne mazākās problēmas;
- jūs ar komfortu varēsiet apmeklēt poliklīniku un veikalus, brīvi pastaigāties pa tirdzniecības centru un pat ieskriet kafejnīcā;
- jums vairs nebūs jādomā, ar ko atstāt mazuli gadījumā, ja jūs pēkšņi izsauc uz darbu vai arī ir radušās neatliekamas darīšanas.
No kāda vecuma var sākt izmantot ergosomas?
- Kad var sākt sēdināt mazuli ergosomā?
- Kādā vecumā un pie kāda auguma vai svara mazuļa pārnēsāšanai būs ērti izmantot ergosomu?
Ergosomas – būtība slēpjas nosaukumā.
Ergosoma - no kāda vecuma to ir droši izmantot?
- pievērst uzmanību somas aizmugurējai daļai. Tai jābūt pietiekami platai un no mugurpuses jāaptver bērns līdz pat pleciem;
- sēdinot bērnu ergosomā, ievērot ērto M veida pozu ar seju pret mammas krūtīm un saliektām kājiņām;
- ja bērns patstāvīgi vēl nestaigā, sekot līdzi tam, lai somas mala vienmēr atrastos zem mazuļa ceļiem;
- pārlieku stingri nesavilkt stiprinājumus ne jostasvietā, ne sānu malās.